Protez

Protez Nedir ? Neden Kullanılır ?

Kaybedilmiş veya aşırı harabiyete uğramış dişlerin yerine konulan restorasyonlara ” protez ” denir. Protez kullanımı ile kaybolan fonksiyonlar tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmanın da düzeltilmesi ve estetik görünümün daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Protez | ConceptDent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Protez | ConceptDent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Protez Çeşitleri Nelerdir ?

Sabit protez, hareketli protez ve implantüstü protez olmak üzere 3 çeşit protez vardır. Ağızdaki dişlerin durumu, çene kemiğinin yapısı ve hastanın beklentileri yapılacak olan protezin türünü belirlemektedir.

Sabit protezler :

Metal destekli ve zirkonyum destekli olabilmektedir. Zirkonyum destekli sabit protezlerle daha estetik restorasyonlar elde edilebiliyorken, metal destekli protezler daha sağlam olabilmektedir.

Hareketli protezler :

Ağızda hiç diş olmadığı zaman veya ağızdaki dişler sabit protez yapmaya elverişli olmadığı zaman uygulanan protez türüdür. Bu protezler uyumadan önce mutlaka çıkarılıp temizlenmelidir. Hareketli protezler zamanla ağız dokuları ile uyumunu kaybedebilir. Böyle bir durumda yenilenmeli yada besleme denilen bir işlem yapılmalıdır.

İmplantüstü protezler :

çene kemiğine yerleştirilen implantların üzerine yapılan protezlerdir. Birden fazla diş kayıplarında, eksik dişlerin yerine göre 2 veya daha fazla implantın arasına köprü şeklinde implantüstü protez yapılabilmektedir. Tam dişsizlik durumunda 2 veya 4 tane implant yapılarak üzerine hareketli protez de yapılabilmektedir.